Hidraulikus rendszerek, Simson

Az emberi erők megtöbbszörözésére kiválóan alkalmasak a hidraulikus emelő rendszerek. A kialakításuk tekintetében jellemzően egy kis keresztmetszetű hengert csatlakoztatnak egy nagyobbal rendelkezőhöz, a csatlakoztatáshoz pedig csővezetéket alkalmaznak. A rendszereket olajjal és hidraulikus folyadékkal töltik fel. Az erő úgy többszöröződik meg, hogy a dugattyú átnyomja a folyadékot a vékony keresztmetszetű hengerből a nagyobb keresztmetszetűbe. A nagy keresztmetszet lehetővé teszi, hogy a dugattyú jelentősebb terhet mozdítson el. Szám szerint 700 bar üzemi nyomással működnek a hidraulikus emelő rendszerek.

Professzionális ipari megoldást nyújtanak a Simson hidraulikus emelő rendszerek, amelyek nagynyomású emelőcsaláddá nőtték ki magukat. Ezek a típusúak tökéletesen ideálisak olyan feladatokra, ahol emelés, lehúzási munkálatok vagy nyomatás a fő cél. Ma már beszerezhetőek alumínium munkahengerek is. A Simson emelőcsalád leginkább egyszeres működésű munkahengereket dob piacra, ráadásul mindegyik darab rugó visszahúzással lett ellátva. Lehúzási feladatokra főleg az átfúrt hidraulikus munkahengereket lehet alkalmazni.

Hidraulikus emelők

Egyszeres működésű Simson munkahengerek 1100T-ig Egyszeres működésű Simson munkahengerek 1100T-ig Hidraulikus pumpák Hidraulikus pumpák Hidraulikus emelőék és karimafeszítő Simson 20T-ig Hidraulikus emelőék és karimafeszítő Simson 20T-ig Simson kompakt nagynyomasú hidraulika 10-147T-ig Simson kompakt nagynyomasú hidraulika 10-147T-ig

Néhány szempont, amit figyelembe kell venni a hidraulikus emelő kiválasztás és a használat során:

  • Nem szabad olyan hidraulikus emelőt, pumpát, tömlőt, valamint csatlakozót alkalmazni, ami sérült, éppen ezért mindig ellenőrizni kell az állapotukat.
  • Olyan egységeket csatlakoztasson, amelyek azonos üzemi nyomáson használhatóak.
  • A megengedett teherbírást semmilyen esetben sem szabad túllépni, sőt még tartalékot is célszerű hagyni.
  • Figyeljen a munkahenger és talpazat között bezárt szögekre és a fejrésznél lévőre is, de azt is ellenőrizze, hogy az erő merőlegesen hat-e a dugattyúszárra, emellett a hidraulikus munkahenger palástjára.
  • Az emelési folyamatot kizárólag biztonságos távolságból figyelje, soha ne álljon az érintett tárgy alá.
  • A magasnyomású hidraulikus rendszerekhez tartozó elemeket nem javasolt átalakítani.

 

Mennyire széleskörű a hidraulikus emelők felhasználási területe?

A hidraulikus emelőket számos területen örömmel alkalmazzák, hiszen nagyban megkönnyítik a munkavállalók dolgát, többek között a hajózásban, mezőgazdaságban, tartálygyártásban, gépgyártásban, élelmiszeriparban és az építőiparban is nagy hasznukat veszik.

Talán az egyik legismertebb felhasználási területe a hidraulikus emelőknek a kézi működtetésű autóemelők, amelyek nélkülözhetetlen eszközöknek számítanak egy autószerelő és egy gumiszerelő műhelyből. Ezek a fajta emelők úgy emelik fel fokozatosan a gépjárműveket, hogy a kis dugattyút szivattyúként használják és így szívják fel a folyadékot egy tartályból, majd azt belenyomják a munkahengerbe. A szívócsőbe bele van építve egy vissza csapószelep, amely biztosítja a tartályból való szívást de meggátolja, hogy a nyomóütem folyamán kiszívott folyadék visszaáramoljon. A nyomócsőbe pedig bele van szerelve egy visszacsapó szelep, ami azt gátolja meg, hogy a munkahenger dugattyúja visszaereszkedjen a szívóütem folyamata alatt, viszont ez a visszacsapó szelep szabad utat biztosít a munkafolyadéknak a szivattyútól a munkahenger felé a nyomóütem folyamata alatt. A szervizelés befejeztével a gépjármű leengedéséhez egy megkerülővezeték kinyitásával az autó súlyából fakadó erőhatás visszanyomja a tartályba a folyadékot és így a gépjármű ismételten a saját kerekein állhat.

Számos szerszám működik ennek az elvnek az alapján, mint például a raklapokat szállító kézi targonca (béka) is úgyszintén hidraulikus emelővel emeli fel a rakományt. Általános célra használt emelőkkel nagyon nagy súlyokat például épületeket, hidakat és nagy acélszerkezeteket is gond nélkül fel lehet emelni amellett, hogy igen kevés helyre van szükségük. Emellett a kábelek kifeszítéséhez is sajátos kiképzésű hidraulikus emelőket alkalmaznak. Sőt balesetek során a megrongálódott autók karosszériáját is hidraulikus ollókkal vágják szét a tűzoltók a bennragadt emberek kimentése érdekében.

Egyéb hidraulikus emelő rendszerek

  • Önjáró hidraulikus emelőállványok: ezek mobilis eszközök, amelyek önálló meghajtásúak, így bármilyen terepen használhatók. Léteznek elektromos (akkumulátoros), hibridek (dízel-elektromos) és dízel üzemanyag meghajtásúak.
  • Elektromos hidraulikus emelőállványok: Kemény gumikeverékű tömör abroncsokkal és két kerék meghajtással rendelkeznek, főként beltéri munkákhoz használhatók.
  • Dízel hidraulikus emelőállványok: bütykös gumikkal és négy kerék meghajtással felszereltek, így kültéri és bonyolult terepmunkákhoz alkalmasak.
  • Hibrid hidraulikus emelőállványok: ideiglenes gumikkal vannak ellátva, beltéri és kültéri használatra egyaránt alkalmasak. Elektromos módban két kerék, dízel módban négy kerék meghajtással működnek.
  • Speciális emelőállványok és hidraulikus emelők: Ezek speciális igényeket szolgálnak ki, például a kis terekben történő munkavégzéshez.
  • Ollós emelőállványok: elektromos és dízelüzemű, nagy terhelhetőségű hidraulikus emelők, amelyek csak függőleges emelkedést tesznek lehetővé. Munkamagasságuk 8-18 méter között mozog.
  • Teleszkópos emelőállványok: nagy szükség van rájuk, amikor a munkafelület messze van az alapgéptől. Mobilisak, önsúlyuk miatt nincs szükségük kitámasztásra. Munkamagasságuk 15 és 34 méter között mozog.
  • Teleszkópos-csuklós emelőállványok (karos hidraulikus emelők): Rendelkeznek az ollós és teleszkópos emelőállványok előnyeivel, teljes mobilitással és nagy önsúllyal, nincs szükség alátámasztásra. Munkamagasságuk 12 és 40 méter között mozog.